Στίχοι στη σελίδα.

.

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

KJP
Posts: 3
Joined: Sat Sep 08, 2007 12:09 pm
Location: Υedi Κoule
Contact:

Στίχοι στη σελίδα.

Postby KJP » Sat Sep 08, 2007 12:19 pm

Επί ώρα προσπαθώ να εντοπίσω στίχους κάποιων τραγουδιών, οι οποίοι προ ημερών ήταν διαθέσιμοι μέσω της ιστοσελίδας ετούτης, μα μου είναι αδύνατον. Βλέπω πως η σελίδα ανανεώθηκε στο σύνολό της. Οι στίχοι βρίσκονται σε κάποια ενότητα που δε μπορώ να βρω ή μήπως αφαιρέθηκαν εξ ολοκλήρου;

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Sun Sep 09, 2007 2:10 pm

Οι στίχοι δεν αφαιρέθηκαν.

Δύο τρόποι υπάρχουν:
είτε από την πρώτη σελίδα (Πληκτρολογείτε επάνω και δεξιά το τραγούδι που σας ενδιαφέρει και επιλέγτε "τραγούδια")
είτε από τη σελίδα http://www.rebetiko.gr/search.php όπου πάλι πληκτρολογείτε το τραγούδι που σας ενδιαφέρει και επιλέγετε "τραγούδια"

μόλις εμφανιστούν τα αποτελέσματα κάντε κλικ στο τραγούδι που σας ενδιαφέρει και αν υπάρχουν στίχοι θα εμφανιστούν.

π.χ. αν κάνετε κλικ εδώ
http://www.rebetiko.gr/tragoudia.php?song_id=10008682
θα δείτε τους στίχους της "Φραγκοσυριανής"

KJP
Posts: 3
Joined: Sat Sep 08, 2007 12:09 pm
Location: Υedi Κoule
Contact:

Postby KJP » Mon Sep 10, 2007 12:11 pm

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση. Όντως έτσι έχουν τα πράγματα. Η απορία μου γεννήθηκε από τη στιγμή που δεν μπορούσα να βρω στίχους που κάποτε υπήρχαν στη σελίδα, όπως π.χ. του "Απ' Τον Καιρό Που Άρχισα (Ο Πόνος Του Πρεζάκια)" και οι οποίοι αυτή τη στιγμή απουσιάζουν - ελπίζω λόγω λάθους και όχι λόγω δήθεν πολιτικού ορθολογισμού κατά των "απαγορευμένων".

Απόδειξη του ισχυρισμού μου αποτελεί μία αναζήτηση στο Google "rebetiko απ' τον καιρό που άρχισα την πρέζα να φουμάρω", η οποία θα εμφανίσει τους στίχους του κομματιού, ως μέρος της σελίδας του rebetiko, αλλά, οι σύνδεσμοι που παρουσιάζονται ως αποτελέσματα, μεταπηδούν στην κεντρική σελίδα. Αυτό συμβαίνει επειδή το Google, μέχρι και αυτήν τη στιγμή που δακτυλογραφώ, δεν έχει προλάβει να αποθηκεύσει τη νέα εκδοχή της σελίδας και διατηρεί ακόμη την παλαιοτέρα μορφή της.

Ιδού:
Image
(κλικ για μεγέθυνση)
Όταν καπνίζει ο λουλάς, εσύ δεν πρέπει να μιλάς.

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Mon Sep 10, 2007 3:39 pm

Ωραία το θέσατε περί "πολιτικού ορθολογισμού" :)

Εννοείται πως οι στίχοι δεν αφαιρέθηκαν.
Το συγκεκριμένο τραγούδι μπορείτε να το βρείτε σε πολλούς δίσκους.
Δείτε την παρακάτω σελίδα:
http://www.rebetiko.gr/tragoudia.php?se ... 1%E9%F1%FC

Αν κάνετε κλικ στην επιλογή
ΑΠ' ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ (3)
θα δείτε τους στίχους
ενώ αν κάνετε κλικ στην επιλογή
ΑΠ' ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ (Ο ΠΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΡΕΖΑΚΙΑ) (1)
δεν θα δείτε τους στίχους γιατί πολύ απλά οι στίχοι δεν έχουν "συνδεθεί" με το συγκεκριμένο τραγούδι του συγκεκριμένου δίσκου.

Προσπαθήσαμε να "ομαδοποιήσουμε" τα τραγούδια αλλά αυτό μας ξέφυγε :(
Ειδικά μετά την νέα αναβάμθιση είναι χρονοβόρο να γίνει ομαδοποίηση για όλα τα τραγούδια. Αυτή τη στιγμή η βάση περιέχει κοντά 12000 τραγούδια οπότε θα χρειαστούμε αρκετό χρόνο.

KJP
Posts: 3
Joined: Sat Sep 08, 2007 12:09 pm
Location: Υedi Κoule
Contact:

Postby KJP » Mon Sep 10, 2007 10:45 pm

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! Θα έπαιρνα όρκο ότι είχα δοκιμάσει όλους τους συνδέσμους των σχετικών με το κομμάτι αποτελεσμάτων, αλλά φαίνεται πως κάπου στην πορεία παραπλανήθηκα. Δίχως να παραβλέπω το λάθος και τη βιασύνη μου, να εξηγήσω πως αυτός ο, πολλές φορές υπερβάλλων, πολιτικός ορθολογισμός των καιρών μας, με έχει κάνει κάπως καχύποπτο, απέναντι σε κάποιες καταστάσεις.

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ και πάλι για τις ξεκάθαρες απαντήσεις και δε μου μένει παρά να πράξω το αυτονόητο, συγχαίροντας όποιον ή όποιους βρίσκονται πίσω από αυτήν τη διαδικτυακή προσπάθεια.
Όταν καπνίζει ο λουλάς, εσύ δεν πρέπει να μιλάς.


Return to “Σχόλια -Comments”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests