ψηφιακή έκδοσις εκ περάτων

Σχόλια και παρατηρήσεις για το cd

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Sun Feb 24, 2008 9:20 pm

Πραγματοποιώ μιαν αναζήτηση. Εμφανίζεται η σχετική λίστα. θέλω να την αποθηκεύσω. Πατάω control +c, τίποτα. Πατάω Alt + tab, εμφανίζεται στιγμιαία η μπάρα της αρχικής οθόνης των windows (για μισό μιλλιδευτερόλεπτο) και αμέσως εξαφανίζεται. Τίποτα. Τι λάθος κάνω;

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Mon Feb 25, 2008 7:19 pm

Επιλέγουμε πρώτα το κείμενο που θέλουμε να αποθηκεύσουμε και μετά πατάμε ctrl+c

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Wed Feb 27, 2008 1:34 pm

Βεβαίως παρέλειψα να αναφέρω ότι, πριν κάνω ότι άλλο, επιλέγω τη λίστα. Και κάτι άλλο: πως μπορώ να κάνω copy paste σε ένα .txt file;

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Wed Feb 27, 2008 8:20 pm

Από τη στιγμή που θα επιλέξεις κάτι και θα πατήσεις ctrl+c στη συνέχεια αν δεν λειτουργεί το alt+tab (μήπως δεν έχεις άλλο πρόγραμμα ανοικτό;) μπορείς να πατήσεις και το πλήκτρο των windows (αυτό με τη σημαία; βρίσκεται κάτω και αριστερά στο πληκτρολόγιο) και να ανοίξεις όποιο πρόγραμμα θέλεις για να κάνεις την επικόλληση.

Σε txt αρχείο; Απλώς ανοίγεις το σημειωματάριο και κάνεις εκεί την επικόλληση ή από το word, όταν αποθηκεύσεις το αρχείο, επιλέγεις τον τύπο *.txt

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Tue Apr 08, 2008 2:08 pm

Θέλω να βρώ πόσα "λαϊκά Βάλς" έχουν χτυπηθεί στο σύνολο της δισκογραφίας. Δίνω στο πεδίο Ρυθμός λαϊκό βάλς και μου λέει "δεν έχον δοθεί όλες οι απαραίτητες παράμετροι. Προσθέτω χρονολογίες από 1900 μέχρι 1990, το ίδιο. Αν συνεχίσω να συμπληρώνω και άλλες παραμέτρους, τότε πλέον δεν θα μου δόσει το σύνολο των ηχογραφήσεων όλων των εταιριών, όπως το θέλω. Δίνω και μία εταιρία, π.χ. Κολούμπια Ελλάδος, πάλι λέει δεν δόθηκαν αρκετές παράμετροι. Μπορεί να γίνει τέτοια αναζήτηση;

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Thu Apr 10, 2008 12:43 pm

Και κάτι ακόμα: Ψάχνω το κομμάτι "της αμύνης τα παιδιά", Orfeon NO - 12633. Γιατί δεν το βγάζει;

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Thu Apr 10, 2008 1:05 pm

Αγαπητέ Νίκο,

έχεις δίκιο με το Βάλς. Κάτι πάει στραβά.

Όσον αφορά το τραγούδι "της αμύνης τα παιδιά", Orfeon NO - 12633: δεν υπάρχει επειδή δεν υπήρχε ούτε στο αρχείο που μας έστειλε ο κύριος Μανιάτης. Θα επικοινωνήσω μαζί του για να δω για ποιόν λόγο το έβγαλε

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Wed Nov 05, 2008 9:07 pm

Τι γίνεται, αλήθεια, με εκείνη την έκδοση 1.1; πότε θα είναι διαθέσιμη; Είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα η έλλειψη εύκολης δυνατότητας εκτυπώσεων από λίστες που δημιουργούμε.
Νίκος Α. Πολίτης

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Thu Nov 06, 2008 11:01 am

Είναι ήδη έτοιμη, μερικά τεστ απομένουν.

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Thu Nov 20, 2008 11:58 pm

Στέλιο, περιμένω ακόμα για την καινούργια έκδοση! Να σου πώ πάντως, πως σήμερα, ξαναακούγοντας ένα σιντί του Charles Howard (Ta Mortika) είπα, μιά και στα κείμενα αναφέρονται τα στοιχεία των 78ρηδων, να περάσω τα τραγούδια στα λίνκ των ΜΡ3 του Μανιάτη. Βάζοντας στην αναζήτηση μόνο το αριθμητικό του δίσκου, μου βγήκαν εύκολα τα 19 από τα 20 κομμάτια. Το 20ό ήταν λανθασμένα γραμμένο στο σιντί, τα υπόλοιπα ήταν όλα σωστά χτυπημένα από εσάς. Μπράβο.
Νίκος Α. Πολίτης

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Fri Nov 21, 2008 6:01 pm

Μόλις έφυγε
Περιμένω σχόλια :)

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Sat Nov 22, 2008 8:46 pm

Ένα λαθάκι που ανακάλυψα: όταν στη σύνθετη αναζήτηση δώσω συνθέτη «ΓΚΟΓΚΟΣ (ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ) Δ.» βγάζει 51 εγγραφές. Σε αυτές δεν περιλαμβάνεται «Τους κενταύρους δεν φοβούμαι». Θα το βρώ όμως, αν δώσω μόνο το όνομα του τραγουδιού, χωρίς άλλα στοιχεία. Αν δώσω όνομα του τραγουδιού και όνομα συνθέτη ΓΚΟΓΚΟΣ (ΜΠ..) Δ. δεν βρίσκει εγγραφές.
Νίκος Α. Πολίτης

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Sun Nov 23, 2008 12:37 pm

το σημείωσα :)

LIAS
Posts: 6
Joined: Mon Oct 22, 2007 8:44 pm
Location: Λαμία
Contact:

Postby LIAS » Thu Aug 13, 2009 12:03 pm

Χαιρετώ την παρέα.
Πρόσφατα προμηθεύτηκα και εγώ την ψηφιακή έκδοση και πρέπει να πω ότι ο όγκος των πληροφοριών είναι πραγματικά εντυπωσιακός. Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στους ανθρώπους που κάθισαν και μάζεψαν τόσα στοιχεία.

Θα κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες και θα παρακαλέσω προκαταβολικά να συγχωρέσετε την ασχετοσύνη μου...

1) Σχετικά με τις ημερομηνίες των δίσκων, αυτές αφορούν την ημερομηνία κυκλοφορίας του ή την ημερομηνία ηχογράφησης? Το ρωτώ διότι κάποιοι δίσκοι έχουν διαφορετική ημερομηνία σε κάθε πλευρά. Για παράδειγμα ο COLUMBIA ΕΛΛΑΔΟΣ DG-6297

2) PARLOPHONE ΕΛΛΑΔΟΣ & PARLOPHON ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ
Είναι σωστό που λείπει το Ε στο τέλος του ονόματος της PARLOPHON ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ή είναι απλά ένα λαθάκι?

3) ZONOPHONE ( ΠΟΛΗ ) & D P ZONOPHONE Είναι διαφορετικές αυτές οι δύο εταιρείες ή έστω είναι σε διαφορετική χώρα η κυκλοφορία των δίσκων τους?

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Wed Aug 19, 2009 2:46 pm

LIAS wrote:Χαιρετώ την παρέα.
Πρόσφατα προμηθεύτηκα και εγώ την ψηφιακή έκδοση και πρέπει να πω ότι ο όγκος των πληροφοριών είναι πραγματικά εντυπωσιακός. Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στους ανθρώπους που κάθισαν και μάζεψαν τόσα στοιχεία.

Θα κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες και θα παρακαλέσω προκαταβολικά να συγχωρέσετε την ασχετοσύνη μου...

1) Σχετικά με τις ημερομηνίες των δίσκων, αυτές αφορούν την ημερομηνία κυκλοφορίας του ή την ημερομηνία ηχογράφησης? Το ρωτώ διότι κάποιοι δίσκοι έχουν διαφορετική ημερομηνία σε κάθε πλευρά. Για παράδειγμα ο COLUMBIA ΕΛΛΑΔΟΣ DG-6297

2) PARLOPHONE ΕΛΛΑΔΟΣ & PARLOPHON ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ
Είναι σωστό που λείπει το Ε στο τέλος του ονόματος της PARLOPHON ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ή είναι απλά ένα λαθάκι?

3) ZONOPHONE ( ΠΟΛΗ ) & D P ZONOPHONE Είναι διαφορετικές αυτές οι δύο εταιρείες ή έστω είναι σε διαφορετική χώρα η κυκλοφορία των δίσκων τους?





μόλις επιστρέψω Θεσσαλονίκη θα επικοινωνήσω με τον κύριο Μανιάτη και θα σας απαντήσω


Return to “9) Ψηφιακή έκδοσις εκ περάτων”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest