ψηφιακή έκδοσις εκ περάτων

Σχόλια και παρατηρήσεις για το cd

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Mon Dec 10, 2007 1:03 pm

Όχι δεν καταλαμβάνεται άλλος χώρος, απλώς δημιουργείται μια σύνδεση.

tasosaigaleo
Posts: 3
Joined: Fri Nov 23, 2007 2:21 pm

Postby tasosaigaleo » Tue Dec 18, 2007 12:17 pm

Γεια χαρα!δεν εχω παρει το cd rom ακομη αλλα εχω μια πολυ σημαντικη κατα την γνωμη μου απορια..θα ηθελα να μαθω εαν στα σχολια για το καθε τραγουδι μπορουμε να προσθεσουμε και την φωτογραφια του δισκου των 78 στοφων.Ως γνωστον κυκλοφορουνε συνεχως φωτογραφιες στο διαδυκτιο των δισκων που δημοπρατουνται και θα ηταν πολυ ωραιο μεσα σε μια τοσο ολοκληρωμενη εργασια να υπαρχει και η δυνατοτητα να μπορουμε να προσθεσουμε και την φωτο της ετικετας του καθε τραγουδιου...
Συγχαρητηρια για την τοσο καλη και σημαντικη δουλεια που εχετε κανει!

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Tue Dec 18, 2007 5:06 pm

Ευχαριστούμε.


Όχι, φωτογραφία του δίσκου δεν μπορείτε να προσθέσετε.

Αυτή τη στιγμή ετοιμάζουμε την έκδοση 1.1 οπότε μπορούμε να προσθέσουμε και αυτή τη δυνατότητα.

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Tue Dec 18, 2007 5:44 pm

Πραγματικά Στέλιο, και μιά φωτογραφία καλή θα ήταν!

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Tue Dec 18, 2007 5:56 pm

Στην έκδοση 1.1 θα την προσθέσουμε αυτή τη δυνατότητα :)

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Sun Dec 23, 2007 9:42 pm

Θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να προσθέτω αρχεία ΜΡ3 σε κάθε τραγούδι. Ζήτησα λοιπόν το Μάρκο, βγήκαν κάπου 200 κάτι τραγούδια και ξεκίνησα με την κλωστηρού. Ακολούθησα τις οδηγίες μέχρι το κουτάκι "καταχωρήθηκε επιτυχώς". Τώρα, πως το ακούω το κομμάτι;

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Mon Dec 24, 2007 11:06 am

Κάνεις κλικ στο κουμπί "Play"

Image[/url]

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Mon Dec 24, 2007 7:20 pm

Εντάξει. Το "πρόβλημα" ήταν ότι πρέπει να κλείσει και να ξανανοίξει το πρόγραμμα, για να εμφανιστεί το κατάλληλο κουμπί για παίξιμο. Πριν κλείσει υπάρχει το αρχικό κουμπί "ΜΡ3".

Άλλο θέμα: στο φάκελλο C:/…/Η μουσική μου / Μάρκος τα περισσότερα αρχεία (τραγούδια) έχει προλάβει το winamp να τα ονοματίσει "δικά του". Ελάχιστα έχουν το εικονίδιο του Windows media file. Όταν θέλω να δημιουργήσω λίνκ για ένα κομμάτι (μέσα από το Εκ περάτων) η λίστα που εμφανίζεται για να διαλέξω όνομα αρχείου δεν περιλαμβάνει εκείνα τα κομμάτια που είναι «του Windows Media Player», με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δημιουργήσω λίνκ για αυτά τα κομμάτια. Προσπάθησα π.χ. να κάνω enqueue στο winamp, πράγματι έπαιξε το κομμάτι από winamp, αλλά το πρόβλημα παραμένει, δεν άλλαξε το εικονίδιο στη λίστα του φακέλου άρα και δεν εμφανίζεται το κομμάτι.

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Thu Dec 27, 2007 10:49 am

Δεν χρειάζεται να κλείσει και να ξανανοίξει το πρόγραμμα, απλώς να πας σε μια διαφορετική σελίδα.


Τα τραγούδια πρέπει να είναι σε μορφή mp3 ή wav. Μήπως τα τραγούδια σου είναι σε wma;

Σε γενικές γραμμές δεν γίνεται τα εικονίδια στον φάκελο σε μερικά τραγούδια να είναι του winamp και σε μερικά του windows media player αν μιλάμε για mp3. Ένα πρόγραμμα τα χειρίζεται όλα αυτά. Στη δική σου περίπτωση το πιο πιθανό είναι να έχεις ταυτόχρονα mp3 και wma αρχεία.

Αν θέλεις όλα τα mp3 να ανοίγουν με το winamp θα πρέπει από την εξερεύνηση των Windows να πας Εργαλεία/Επιλογές φακέλων/Τύποι αρχείων να βρεις την επέκταση mp3 και να πατήσεις το κουμπί "Αλλαγή" για να ορίσεις το winamp ως προεπιλεγμένο πρόγραμμα.

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Thu Dec 27, 2007 9:48 pm

Με το κουμπί Αλλαγή όρισα το winamp ως προεπιλεγμένο πρόγραμμα. Πράγματι, τώρα όλα τα εικονίδια στη λίστα είναι του winamp. Και πάλι όμως, όταν θέλω να δημιουργήσω λίνκ, στο σχετικό παράθυρο μερικά δεν τα εμφανίζει, ίσως γιατί είναι wma. Ο μόνος τρόπος είναι να δόσω όνομα αρχείου *.* και πράγματι, τότε μου τα εμφανίζει όλα και δημιουργώ το λίνκ μου. Και παίζει. Ευχαριστώ.

tasosaigaleo
Posts: 3
Joined: Fri Nov 23, 2007 2:21 pm

Postby tasosaigaleo » Thu Jan 03, 2008 6:53 pm

sto cd υπαρχει η δυνατοτητα να βλεπουμε τισ λιστες και ετσι οπως ειναι στο βιβλιο?η μονο μεσω των αναζητησεων?

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Thu Jan 03, 2008 7:41 pm

Στο βιβλίο υπάρχει μια μόνο λίστα της εταιρίας. Στο cd θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τις αναζητήσεις.

jim116
Posts: 14
Joined: Mon Jan 14, 2002 3:21 am
Location: Greece
Contact:

Postby jim116 » Mon Feb 04, 2008 2:09 pm

Μια εξαιρετική δουλειά και ένα πανίσχυρο εργαλείο αναζητήσεων στο θησαυροφυλάικιο των 78 στροφών αποτελεί αυτή η ψηφιακή έκδοση του βιβλίου του κ. Μανίατη και βοηθάει, πέραν των άλλων να οργανώσει ο καθένας το προσωπικό του αρχείο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. 'Ενα μεγάλο μπράβο στο Στέλιο Λαμπρόπουλο και στην Info Learn για την εξαίσια αυτή δημιουργία, που για πρώτη φορά στην Ελλάδα εκπληρώνει το όνειρο πολλών, συλλεκτών και μη, την έντυπη και τώρα ηλεκτρονική καταγραφή του συνόλου της ελληνικής δισκογραφίας γραμμοφώνου. Σε αναμονή λοιπόν της νέας, βελτιωμένης έκδοσης, που θα προσφέρει αρκετά περισσότερα στους χρήστες της και προσδωκούμε με ιδιαίτερη ανυπομονησία. Μετά τιμής,
Δημήτρης Αβαγιανός

tasosaigaleo
Posts: 3
Joined: Fri Nov 23, 2007 2:21 pm

Postby tasosaigaleo » Fri Feb 08, 2008 7:11 pm

δεν υπαρχει δηλαδη καμια δυνατοτητα να εμφανιζεται η λιστα της καθε εταιρειας ξεχωριστα?μονο κατ επιλογη δημιουργου?

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Sat Feb 09, 2008 3:59 pm

Ασφαλώς και υπάρχει.

Στην σύνθετη αναζήτηση, πληκτρολογήστε στο πεδίο της εταιρίας, το όνομα της εταιρίας που σας ενδιαφέρει.


Return to “9) Ψηφιακή έκδοσις εκ περάτων”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests