Απόστολος Χατζηχρήστος

.

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Thu Apr 22, 2004 2:40 am

ΡΕ ΝΙΚΟΛΑΣ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΜΑΡΚΙΚΗ ΚΟΥΦΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..ΩΡΑΙΑ Η ΣΠΟΝΤΑ ΣΟΥ..ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΜΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ..ΤΑ ΤΡΙΑ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΟΥ;ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΑΡΚΙΚΟΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ..ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΙ ΑΝΤΙΜΑΡΚΙΚΕΣ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΑΘΕΙΕΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ..ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ..ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΩΣ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΩΝ Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΤΩΝ ΓΑΛΑΞΙΩΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ..Π.Χ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ Γ.ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΑΚΗΣ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣΕ ΤΑ ΗΛΗΘΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΗΡΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕ ΣΤΟ ΞΥΛΟ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΜΑΓΚΑΣ Ο ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ..

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Thu Apr 22, 2004 9:51 pm

Κ.Σακη Παπιστα αν και 22 ετων εχω την τυχη και την τιμη να με αγαπα ενασ μεγαλος συλεκτης της ελλαδος..αφανης και αθορυβος παντα..τα τραγουδια που ψαχνεται εδω και 40 χρονια του Αποστολου τα εχω στην συλλογη..τρομερο και ισως το καλυτερο του χατζηχρηστου ειναι το γκιουλ μπαξε..αυτο ακουο αυτη τη στιγμη
θα ρθω στην πορτα σου μικρη
το χαραμα πρωι πρωι
για να μου δωσεις μενεξε
μεσ στο γκιουλ μπαξε.....

επισης και το ψευτη ντουνια φοβερο
Μαραθηκε η καρδουλα μου
μ αυτη την αδικια
παλιοζωη ψευτη ντουνια
και παλιοκοινωνια...

Αν δεν ειχα ορκιστει να μην τα παραχωρησω σε κανεναν ποτε λογικα θα σας τα εδινα..ο ορκος δεν περνετε πισω
ευχομαι να τα βρειτε συντομα

cross
Posts: 14
Joined: Sat Mar 01, 2003 11:02 am
Location: Greece

Postby cross » Sat Apr 24, 2004 9:10 am

Σκεφθηκα να γραψω δυο λογια κι εγω για το θεμα που προκαλεσε μια μικρη διενεξη αναμεσα σε δυο φιλους.Πρωτα-πρωτα ο Μαρκος ηταν ασφαλως ο πρωτος που εβαλε το μπουζουκι στους δισκους.Και απο αυτη και μονο την αποψη ,ηταν σημαντικη η προσφορα του.Συνθετικα και στιχουργικα καθορισε το υφος του πειραιωτικου ρεμπετικου,και εδωσε νεα πορεια στο ρεμπετικο τραγουδι.Εχοντας ακουσει ολα σχεδον τα τραγουδια του Μαρκου,πιστευω οτι οσον αφορα τον στιχο ,ο Μαρκος ειναι ποιητικοτατος και με ποικιλια θεματων.Κορυφαιο τραγουδι του θεωρω το "φεγγαρι αν εισαι λαμπερο"της μεταπολεμικης περιοδου του.Απο μουσικης αποψης πιστευω οτι δεν μπορει να χαρακτηριστει ο κορυφαιος ,αλλα ενας στυλοβατης ,ισως ο σημαντικωτερος,του ρεμπετικου.Τελειωνοντας θα ηθελα να πω ,οτι οι προσωπικες μας αποψεις πρεπει να διατυπωνονται,αλλα μονο σαν αποψεις και οχι σαν θεσφατα.Ευχαριστω για την υπομονη σας και συγγνωμη για την καταχρηση του χωρου.

yiorgosv
Posts: 12
Joined: Mon Mar 29, 2004 10:45 pm
Location: Greece

Postby yiorgosv » Sat Apr 24, 2004 2:14 pm

Για το φιλο τον ΒΑΜΒ.7 φιλε μου εχεις φορτωσει πολυ και νομιζω χωρις
λογο... Δεν εχει να χωρισει κανεις τιποτα εδω οκ ;
Λοιπον οσο για τους συλλεκτες που λες κι εγω εχω ενα φιλο εδω που εχει
εκτος των αλλων, ενα "αλμπουμ" (εκεινης της εποχης) με 10 δισκους της
ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ τους μεγαλους 78αρηδες αν ξερεις κι εναν αλλο στη Βορειο Ελλαδα
που εχει πολυ πραγμα και απο ΜΑΡΚΟ τα παντα.
Εχω "πιασει" τον "Αραμπατζη", το "Συναχη", το "Καντονε Σταυρο" κλπ
Η μαγκια ξερεις ομως ειναι να τα εχεις σπιτι σου και οχι ο κολλητος σου ...νομιζω ;
Να φας καμμια 20αρια χρονια και αρκετα λεφτα να μαζεψεις υλικο με το δικο σου κοπο.
Τωρα το "Γκιουλ Μπαξε" απ'οτι ξερω δεν εχει κυκλοφορησει σε επανεκδοση
ενω το "Ψευτη ντουνια" εχει κυκλοφορησει και ακομα και σε νεες εκτελεσεις
(ΞΗΝΤΑΡΗΣ, ΤΣΙΑΤΑΣ κλπ) και ειναι χιλιοτραγουδησμενο, τραγουδαρα γαρ !!

yiorgosv
Posts: 12
Joined: Mon Mar 29, 2004 10:45 pm
Location: Greece

Postby yiorgosv » Sat Apr 24, 2004 2:17 pm

και συνεχίζω, παντως φιλε μην τα βάζεις με τους φανατικους φιλους
του ρεμπετικου για το ποιος ειναι ο ηλιος ή το φεγγαρι (;;) κλπ
αν θες να τα βαλεις με καποιους βαλτα μ'αυτους που μας ταϊζουν
καθημερινα με τους Ρουβαδες και αλλες παρλα..πίπες ...

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Sat Apr 24, 2004 2:58 pm

υπάρχει κάποιος που εχει από Μάρκο τα πάντα;
θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Sat Apr 24, 2004 3:12 pm

ΦΙΛΕ CROSS εισαι σωστος..μπραβο..να σαι παντα καλα..

ΦΙΛΕ Γιωργο...δεν εχω να χωρισω τιποτα με κανεναν μουσικολογικα..για μενα ο καθενας φτανει αυτο που ακουει να τον εκφραζει και να τον εμπνεει,ας ειναι και Τσιτσανης και μητσακης και χιωτης δεν με ενδιαφερει.Τρελενομαι μονο με ειρωνικα σχολια (πηρουνια και μαλακιες) με ανακριβειες και οταν καποιος προσπαθει να μειωσει το εργο καποιου ανθρωπου..πιστεψε με αν και δεν μ αρεσει ο τσιτσανης αν δω καποιον να προσπαθει να μειωσει το εργο του τρικαλινου θα με βρει μπροστα του..Πιστευω να με καταλαβαινεις..

Οσο για τα τραγουδια που λες αλλο επανεκτελεσεις και αλλο αυθεντικες εκτελεσεις
2)Ασε τις συμβουλες και τις προτροπες του στυλ 20 χρονια και με δικα σου λεφτα..Αυτοι οι ανθρωποι που γνωριζω δεν δινουν πουθενα τραγουδια για να δινουν σε μενα μαλλον κρινουν πως αξιζω να τα εχω και το θεωρω μεγαλη μου τιμη..
3)τα χουμε ολα τα τραγουδια του Μαρκου εδω και χρονια..
4)Οτι τραγουδι θελω το αλλο το πρωι μου το δινουν αρα αποτυχημενο σχολιο να τα εχεις εσυ και οχι φιλος
απλα τα περνω λιγα λιγα και χρονο με το χρονο μην παθω και κανενα σοκ αν τα ακουσω ολα μαζι..(οταν ακουσα πρωτη φορα το μεσ το βαθυ σκοταδι εριξα κεφαλια στο πατωμα απο το σοκ)
5)Δεν ασχολουμαι με αδερφες,φλωρους,κωλοπαιδα,και οτι αλλο χαρακτηρισμο θελεις..και ουτε ασχοληθηκα ποτε..

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΑΛΛΑ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΩΝ Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΤΩΝ ΓΑΛΑΞΙΩΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ
ΜΑΡΚΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ....

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Sat Apr 24, 2004 3:18 pm

ΦΙΛΕ ΣΤΕΛΙΟ τα εχω ολα τα τραγουδια του μαρκου..271 ειναι για την ακριβεια..

Doctor_7
Posts: 3
Joined: Sat Apr 17, 2004 9:30 am
Location: Greece

Postby Doctor_7 » Sun Apr 25, 2004 2:09 pm

Χαλαρώστε ρε παιδιά...αν είναι δυνατόν δηλαδή ανάμεσα σε ανθρώπους που ασχολούνται με την τέχνη-τη μουσική- να αναπτύσσονται τέτοιου είδους άσκοπες εντάσεις...Το αν ο Μάρκος είναι ή όχι η κορυφή είναι υποκειμένικο...Ο καθένας μπορεί να λέει τη γνώμη του...Εξάλλου...αν όντως ήταν αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος όλων δε θα χρειαζόταν την υποστήριξη κανενός μας...Ψυχραιμία...

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Sun Apr 25, 2004 3:44 pm

σωστός ο γιατρός :)

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Sun Apr 25, 2004 3:46 pm

Όσον αφορά τα τραγούδια του Μάρκου: όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει να τα μαζέψουμε ολα (με ΣΤΙΧΟΥΣ) ας στείλει μήνυμα.

ή έστω ενα email στο webmaster@rebetiko.gr

yiorgosv
Posts: 12
Joined: Mon Mar 29, 2004 10:45 pm
Location: Greece

Postby yiorgosv » Mon Apr 26, 2004 10:52 am

Κατ'αρχην σωστος ο γιατρος, ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ πανω απ'ολα !!
Τωρα για σενα ΒΑΜΒ.7, βεβαιως και ειναι τιμη σου και καμαρι σου
η αρωγη και συμπαθεια στο προσωπο σου και εισαι τυχερος γι'αυτο,
οι φιλοι ειδαν την αγαπη σου στο ρεμπετικο, αλλα δε λεει η αγαπη
αυτη να γινει φανατιλα δε βγαζει πουθενα αυτο ...
Τωρα οσον αφορα για το ΜΑΡΚΟ κι εγω απο το Μαρκο αρχισα κι σ'αυτον
παλι καταληγω αλλα αν διαβασεις την αυτοβιογραφια του -που το εχεις
κανει φανταζομαι- θα δεις πως αυτος καταφερε να αξιοποιησει το υπαρχον
υλικο και να το μετατρεψει σε αυτο που πρωτοακουσαν οι Πειραιωτες το 1927-28 και ολοι Ελληνες το 1932-33.
Τι μεγαλο ρολο επαιξε ο ΑΪΒΑΛΙΩΤΗΣ, ο ΜΠΑΤΗΣ, οι Αδελφοι ΣΚΡΙΒΑΝΟΙ,
ο ΜΑΡΙΝΟΣ, ο ΖΥΜΑΡΙΤΗΣ και ολο το κλιμα του Πειραια ...

yiorgosv
Posts: 12
Joined: Mon Mar 29, 2004 10:45 pm
Location: Greece

Postby yiorgosv » Mon Apr 26, 2004 11:06 am

Δεν εχω τωρα πολυ χρονο να κανω αναλυση, αλλα επειδη μπαινει θεμα
"αξιολογησης" πρεπει καποια πραγματα να μπαινουν στη θεση τους.
Ο ΜΑΡΚΟΣ αναμφιβολα ειναι μια μουσικη ιδιοφυια, αλλα ηταν κι απ΄την
αλλα η κοινωνικη και φυσικη του θεση που τον εταξε και καθορισε
σκαπανεα του ρεμπετικου. Σποραδικοι παικτες του μπουζουκιου υπηρχαν
ΠΑΝΤΟΤΕ.
Ειτε πανδουρα ή ταμπουρας ή μπουλγαρι ή μπουζουκι, οι μοναχικοι αυτοι εκτελεστες
και δημιουργοι χανονται στα βαθη των αιωνων.
Μετα το κυνηγι των ΚΟΥΤΣΑΒΑΚΗΔΩΝ και τον εγκλεισμο των πιο "ταραχοποιων"στις φυλακες
παραλληλα μπαινουν στις φυλακες πολλοι ληστες της εποχης απο την Ηπειρωτικη Ελλαδα και διαμορφωνεται ενας ιδιομορφος υποκοσμος τη δεκαετια 1890-1900 οπου πια με την εισοδο μικρων εγχορδων στις φυλακες ΣΥΓΓΡΟΥ, ΠΑΛΙΑΣ ΣΤΡΑΤΩΝΑΣ, ΑΝΑΠΛΙΟΥ,ΙΤΖΕΔΙΝ, ΠΑΤΡΑ δημιουργουνται οι συνθηκες για τη ΓΕΝΕΣΗ του ρεμπετικου !! (συνεχιζεται)

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Tue Apr 27, 2004 3:15 pm

Mr. ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ7 μερικά σχόλια & ερωτήσεις:

1) Πόσα τραγούδια σε στίχους του Μάθεση γνωρίζεις? Διότι έχουν ηχογραφηθεί περίπου 30, όχι "τρία χαζοτράγουδα". Και επιπλέον, κάποια από αυτά ("η γάτα", "μας κυνηγούν τον αργιλέ" & "σε διώξαν απ την Κοκκινιά") ήταν και είναι πολύ μεγάλες επιτυχίες και σημαντικά τραγούδια. Και δεν είναι "αρνητική προσφορά" αυτά.

2) Από που στοιχειοθετείται ότι ο Περιστέρης ήταν "μέγας άρπαγας"? Ξέρεις κάτι που αγνοούμε? Αν ναι, δώσε τις πηγές σου να φωτιστούμε κι εμείς. Αν όχι, πρόσεχε τι γράφεις.

3) Τι σημαίνει ο όρος "οπαδός του ρεμπέτικου"? Ενόμιζα πως η μουσική απευθύνεται σε ακροατές, μερικές φορές φανατικούς, αλλά πάντως ακροατές. Τώρα πρωτακούω ότι έχει και οπαδούς. Τι σημαίνει αυτό?

4) Έσο ψύχραιμος, αδικείς τον Μάρκο με τον φανατισμό σου...

Καλή τύχη

cross
Posts: 14
Joined: Sat Mar 01, 2003 11:02 am
Location: Greece

Postby cross » Fri Apr 30, 2004 5:02 pm

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 271.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ Π.ΚΟΥΝΑΔΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΨΑΞΙΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 400 ΙΣΩΣ ΚΑ 500.ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.


Return to “2) Πρόσωπα”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests