Γιατί γράφουν έτσι;

Συντονιστής: Stelios Lambropoulos

Γιώργος Παπαγεωργίου

Γιατί γράφουν έτσι;

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Παπαγεωργίου » Πέμ. Ιαν. 01, 2009 2:36 am

Καλή Χρονιά σε όλους.

Διάβασα πρόσφατα το βιβλίο του Νίκου Παπαχριστόπουλου Ρεμπέτικα τραγούδια, η τέχνη των σημείων, και αναρωτιέμαι γιατί γράφει τόσο αυτός όσο και άλλοι συγγραφείς, τόσο πολύπλοκα. Υπάρχει λόγος;

Για παράδειγμα στη σελίδα 11, λέει ο Μάρκος:

Μα εγώ δεν είμαι ποιητής
τραγούδια να ταιριάζω
μου τα φέρνει ο αργιλές
και τα κατασεκυάζω

και ο συγγραφέας γράφει:

Στο στίχο αυτόν, που αποδίδει με τον πιο παραστατικό τρόπο τη σύνδεση της ατομικής προθετικότητας του φορέα του λόγου στα ρεμπέτικα τραγούδια και της συνειδητής διαχείρισής της μέσω του καλλιτεχνικά παραγόμενου λόγου, συνοψίζεται ο προβληματισμός αυτού του κειμένου.

Η στροφή αυτή εμπεριέχει δύο βασικές νοηματικές παραδοχές, η ουσιαστική συνύπαρξη των οποίων επιτρέπει και ευνοεί το πνεύμα της αμφισημίας που διέπει την εκφορά του λόγου στα ρεμπέτικα τραγούδια: από τη μια η αναγνώριση πως ο λόγος, πάνω από όλα, αποτελεί μια συντονισμένη και επιτηδευμένη προσπάθεια δημιουργίας (τραγούδια να ταιριάζω), και από την άλλη η αναγωγή αυτής της παραδοχής, την ίδια στιγμή που εκφέρεται, σε μια κανονικότητα που αποδεσμεύεται από την προθετικότητα του δημιουργού (μου τα φέρνει ο αργιλές).

Νίκος Α.

Δημοσίευσηαπό Νίκος Α. » Παρ. Ιαν. 02, 2009 2:56 am

Καλή χρονιά σε όλους.

Δεν είναι ότι έχει άδικο ο συγγραφέας. Δίκιο έχει. Αλλά όντως δεν μιλάνε απλά. Βέβαια αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό.

Και που να διαβάσεις τον Καλαποθάκο.

Stelios Lambropoulos

Δημοσίευσηαπό Stelios Lambropoulos » Σάβ. Ιαν. 03, 2009 1:12 am

Καλά ο Καλαποθάκος είναι σε άλλο επίπεδο.

Αν διαβάσεις καλά πέντε έξι φορές κάθε σελίδα θα δεις ότι κάτι έχει να πει. Δεν κατάλαβα όμως γιατί δεν μπορούν να ειπωθούν πιο απλά τα πράγματα.
Ο καθένας με τον τρόπο του βέβαια.

Εμένα δεν με ενοχλεί. Απλώς δεν ευχαριστιέμαι το βιβλίο.

Γιάννης Βασιλείου

Δημοσίευσηαπό Γιάννης Βασιλείου » Σάβ. Ιαν. 03, 2009 4:18 pm

Εγώ τον Καλαποθάκο δεν τον κατάλαβα. Έκατσα και διάβασα μερικές σελίδες αλλά γιοκ. Χριστό δεν κατάλαβα. Θα ήθελα να παραθέσω ένα απόσπασμα κάποια στιγμή για να μου πείτε και εσείς.

Περικλής ο ωραίος

Δημοσίευσηαπό Περικλής ο ωραίος » Πέμ. Ιαν. 29, 2009 1:25 am

Δεν κατάλαβα δεν σημαίνει πως δεν έχει να πει κάτι

Επιστροφή στο “3) Βιβλιογραφία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες