ΛΑΪΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ+ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ

Συντονιστής: Stelios Lambropoulos

heldiver

Δημοσίευσηαπό heldiver » Παρ. Δεκ. 26, 2008 9:07 pm

Γεία σας χαιρετώ ολο το φόρουμ τους συντελεστές και τα μέλη.Ψάχνω ενα βιβλίο σε οποιαδήποτε μορφή ηλεκτρονική η κανονική, που να εχει πληροφορίες για τα τραγούδια Ελλήνων λαϊκών τραγουδιστών, που να περιέχει τίτλους κλπ π.χ. πόσα τραγούδια εχει ερμηνεύσει ο Μάρκος βαμβακάρης? συγκεντρωτικά, εταιρείες χρονολογίες,στιχουργούς κλπ Εχω αγοράσει το βιβλίο και το DVD του κ Π. Δραγουμάνου αλλά δεν με βοηθάει γιατι αναφέρει μόνο δισκογραφίες και οχι τραγούδια, γιατί πχ η Φραγκοσυριανή του Μάρκου μπορεί να είναι απο τους 77 περίπου δίσκους που αναφέρει στούς 20 οπότε δεν βοηθάει κάποιον που θέλει να ξέρει πόσα και ποιά τραγούδια εχει ερμηνεύσει,αντίθετα σε ένα κατάστημα είναι εργαλείο.Θα είμαι ευγνώμων αν γνωρίζει κάποιος κάτι που να κυκλοφορεί στην αγορά.Κάποια σοβαρή εργασία οπως του κ. Π. Δραγουμάνου.

Stelios Lambropoulos

Δημοσίευσηαπό Stelios Lambropoulos » Σάβ. Δεκ. 27, 2008 2:45 pm

Η αναζήτηση που έχουμε δεν σε βοήθησε;
π.χ. ολόκληρη η δισκογραφία του Βαμβακάρη στις 78 στροφές (αλλά και τμήματα από 33 και cd κ.λπ.) είναι αυτή:
δισκογραία Βαμβακάρη

Δες λίγο και την σύνθετη αναζήτηση

Τα δεδομένα της αναζήτησης, όσον αφορά τις δισκογραφίες των 78 στροφών τα έχουμε πάρει από το βιβλίο του κ. Μανιάτη.

heldiver

Δημοσίευσηαπό heldiver » Κυρ. Δεκ. 28, 2008 3:54 am

Ευχαριστώ για την απάντηση ηταν πολύ διευκρινιστική οπως και η (μηχανή )αναζήτησης του Site που ειναι μια σοβαρότατη εργασία και με βοήθησε αρκετά.Απο οτι κατάλαβα η αναζήτηση συμπληρώνεται συνεχώς, εάν οχι πρέπει να γίνει σίγα σιγά γιατί λείπουν τίτλοι τραγουδιών. πχ στον Στέλιο Καζαντζίδη υπάρχουν 464 τίτλοι ενώ εχει τραγουδήσει πάνω απο 842 α σε αλλες ερμηνείες) που εχω καταχωρήσει εγώ στην προσωπική μου συλλογή.Το Site κατά την γνώμη μου ειναι απο τα καλύτερα της Ευρώπης, και με υψηλό Επιπέδο.Τελειώνωντας θέλω να ρωτήσω πόσα βιβλία εχει εκδώσει ο κ. Μανιάτης,και αν γνωρίζετε σε ποιό υπάρχουν τίτλοι τραγουδιών.Ευχαριστώ πολύ.

Stelios Lambropoulos

Δημοσίευσηαπό Stelios Lambropoulos » Κυρ. Δεκ. 28, 2008 11:26 pm

Αυτή τη στιγμή η βάση δεδομένων του rebetiko.gr περιέχει ολόκληρη τη δισκογραφία των 78 στροφών (έτσι όπως την έχει καταγράψει ο κ. Μανιάτης).
Κάποια στιγμή, σύντομα ελπίζω, θα προσθέσουμε και τη δισκογραφία των 45 στροφών (πάλι σε καταγραφή του κ. Μανιάτη). Από 'κει και πέρα υπάρχει το cd του Δραγουμάνου.

Εμάς μας ενδιαφέρει το ρεμπέτικο, άρα δεν θα προσθέσουμε στη βάση δεδομένων μας ολόκληρη την δισκογραφία π.χ. του Καζαντζίδη.

Αν κάποια στιγμή και σε άλλο site σίγουρα, ενοποιηθούν αυτές οι τρεις βάσεις δεδομένων (κάτι σαν την Μεγάλη Θεωρία των Πάντων στη φυσική :) ) θα μπορεί ο επισκέπτης να αναζητά στο σύνολο την ελληνικής δισκογραφίας

Ο κ. Μανιάτης έχει κυκλοφορήσει τρία βιβλία:
Οι φωνογραφητζήδες
Βασίλης Τσιτσάνης ο ατελείωτος
και την εκ περάτων δισκογραφία δίσκων γραμμοφώνου

ελπίζω να βοήθησα

heldiver

Δημοσίευσηαπό heldiver » Δευτ. Δεκ. 29, 2008 2:03 am

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο που διαθέσατε.

Επιστροφή στο “3) Βιβλιογραφία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες