ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΟΜΠΑΝΙΕΣ, ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΖΕΙ

.

Συντονιστής: Stelios Lambropoulos

ATALANTI

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΟΜΠΑΝΙΕΣ, ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΖΕΙ

Δημοσίευσηαπό ATALANTI » Δευτ. Δεκ. 13, 2004 6:04 pm

ΟΙ ΑΤΑΛΑΝΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΜΠΑΝΙΑ ΦΙΛΩΝ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΥΠΑΡΞΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΖΕΙ ,ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΑΤΟΜΑ Η ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΧΩΡΟΥΣ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ,ΟΜΩΣ Η ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΛΙΚΙΑ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕ, ΠΟΤΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΚΡΑΣΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΥΝΑΜΗ. ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΤΕ'' ΟΙ ΡΕΜΠΕΤΟΛΑΤΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ.ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΑΚΟ ΕΙΔΟΣ

Stelios Lambropulos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Stelios Lambropulos » Δευτ. Δεκ. 13, 2004 6:28 pm

και που παίζουν οι "ΑΤΑΛΑΝΤΟΙ";

ATALANTI

Δημοσίευσηαπό ATALANTI » Τρί. Δεκ. 14, 2004 3:17 pm

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ Η ΔΥΟ ΒΡΑΔΥΕΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΦΙΛΩΝ. ΕΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

Επισκέπτης

Re: ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΟΜΠΑΝΙΕΣ, ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΖΕΙ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί. Οκτ. 23, 2007 5:03 pm

Μπράβο μάγκες, καλά ξηγιέστε. Έχω όμως να παρατηρήσω ότι στο ρεμπέτικο τραγούδι δεν υπάρχουν ατάλαντοι. Σίγουρα δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει στο ωδείο για να μάθεις να παίζεις ρεμπέτικα τραγούδια. Σίγουρα στις εκτελέσεις των ρεμπέτικων παρατηρούνται λάθη, τεχνικά, συντονισμού, λεκτικά κ.λ.π. Σίγουρα το ρεμπέτικο γεννήθηκε και άνθησε μέσα στον ερασιτεχνισμό. Δεν πρέπει όμως να ξεγελιόμαστε και να νομίζουμε οτι το να παίξεις ρεμπέτικα τραγούδια είναι απλοική υπόθεση. Δεν σας έχω ακούσει αλλά είμαι σίγουρος οτι δεν είστε ατάλαντοι ακόμα κι αν είστε ερασιτέχνες, (κάτι που νομίζω οτι δεν οφείλεται στο οτί δεν έχετε τις ικανότητες να γίνετε). Δεν συμφωνώ με αυτή τη λέξη και νομίζω οτι θίγει και εσάς σαν άτομα και όλο το ρεμπέτικο που αγαπάτε και κατα κάποιο τρόπο υπηρετήτε.

Επιστροφή στο “1) Γενικά περί ρεμπέτικου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 40 και 0 επισκέπτες