Ψαχνω για ονοματα συνθετων

.

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

nevaggel
Posts: 1
Joined: Thu Dec 09, 2004 12:41 am
Location: USA

Ψαχνω για ονοματα συνθετων

Postby nevaggel » Fri Dec 10, 2004 10:29 pm

Φίλοι,
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να βρω τους συνθέτες των τραγουδιών

1. Το παράπονο του ξεριζωμένου (Σαν απόκληρος γυρίζω... περιπλανώμενος, δυστυχισμένος, μακριά απ' της μάνας μου την αγκαλιά, κλαίνε τα πουλιά για αέρα, και τα δέντρα για νερό, κλπ.)
2. Απόψε μέ εγκατέλειψες (το έχει τραγουδήσει η Ρένα Στάμου)
3. Το παράπονο του Μάρκου (στο CD Ανάμνηση Σμύρνης)
4. Αραμπάς περνά, σκόνη γίνεται (παραδοσιακό?)
5. Θα σπάσω κούπες, για τα λόγια πού 'πες
6. Μάγκας βγήκε για σεργιάνι -- Τσιτσάνης ή Καλδάρας? Κάποιοι λένε ότι ο Καλδάρας έγραψε τη μουσική και ο Τσιτσάνης τους στίχους, άλλοι λένε ο Καλδάρας έγραψε και τα δύο...
7. Τίτλος για το 'Θα παρεξηγηθείς'? (Όταν τα βράδια ... στις ταβέρνες... Να προσέξεις μην τυχόν παρεκτραπείς, γιατί να ξέρεις πως θα παρεξηγηθείς) Ο συνθέτης είναι ο Τσιτσάνης?

Ευχαριστώ!

Nick Evangelopoulos

Τότσης Βαγγέλης
Posts: 7
Joined: Wed Dec 24, 2008 6:29 pm

συνθέτες

Postby Τότσης Βαγγέλης » Tue Nov 10, 2009 4:29 pm

Λοιπόν αρχικά δεν είναι το παράπονο του ξεριζωμένου αλλά του ξενιτεμένου(Τσιτσάνης). Το απόψε μ' εγκατέλειψες είναι του Στ. Χρυσίνη και όχι του Παπαϊωάννου! Το παράπονο του Μάρκου δε το ξέρω. Το θα σπάσω κούπες είναι Σμυρνέικο(δεν ξέρω αν ο Χρυσίνης σε κάποιο δίσκο το έχει οικειοποιηθεί στ όνομά του) όπως και το αραμπάς περνά(παραδοσιακό). Σχετικά με το μάγκας βγήκε για σεργιάννι θα συμφωνήσω με τον seskoulas ενώ ένα cd του διφώνου που είχε την εκτέλεση που τραγουδάνε οι Τσιτσάνης, Βαμβακάρης. Επίσης το Όταν τα βράδια μες τα κέντρα σε πηγαίνω είναι όντως του Τσιτσάνη.


Return to “1) Γενικά περί ρεμπέτικου”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests